SFW15R-2STE1LF
SFW15R-2STE1LF
SFW15R-2STE1LF
DigiKey Part Number
609-1906-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-1906-1-ND - Cut Tape (CT)
609-1906-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW15R-2STE1LF
Description
CONN FFC FPC TOP 15POS 1MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SFW15R-2STE1LF Models
Category
Cable End Type
Straight
Contact Finish
Tin
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Part Status
Active
Actuator Material
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
15
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Solder
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.106" (2.70mm)