SFW10R-2STE1HLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
GCT
In Stock: 2,322
Datasheet
10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
SFW10R-2STE1HLF
DigiKey Part Number
SFW10R-2STE1HLF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW10R-2STE1HLF
Description
CONN FFC FPC TOP 10POS 1MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SFW10R-2STE1HLF Models
Category
Cable End Type
Straight, Tapered
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Tin
Packaging
Tape & Reel (TR)
Housing Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
Part Status
Active
Actuator Material
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
10
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Solder
Housing Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.106" (2.70mm)