SFV16R-1STE1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 22,470
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 23,000
Datasheet
Molex
TE Connectivity AMP Connectors
Image for SFV16R-1STE1 is not available
SFV16R-1STE1
DigiKey Part Number
SFV16R-1STE1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFV16R-1STE1
Description
CONN FFC BOTTOM 16POS 0.5MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
16 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFV16R-1STE1 Models
Category
Cable End Type
Straight, Tapered
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Tin Alloy
Packaging
Tape & Reel (TR)
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Part Status
Obsolete
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
16
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Termination
Solder
Housing Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Actuator Color
Brown
Height Above Board
0.071" (1.80mm)