HFW13S-2STAE1LF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 155
Datasheet
Image for HFW13S-2STAE1LF is not available
HFW13S-2STAE1LF
DigiKey Part Number
HFW13S-2STAE1LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFW13S-2STAE1LF
Description
CONN FPC VERT 13POS 1MM SMD
Customer Reference
Detailed Description
13 Position FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
Datasheet
EDA/CAD Models
HFW13S-2STAE1LF Models
Category
Height Above Board
0.209" (5.30mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Cable End Type
Tapered
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Housing Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
100V
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
13
Current Rating (Amps)
1A
Pitch
0.039" (1.00mm)
Housing Color
Black
Termination
Solder
Mating Cycles
30
FFC, FCB Thickness
0.30mm