DEO2V2S300G30LF
DigiKey Part Number
DEO2V2S300G30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DEO2V2S300G30LF
Description
CONN D-SUB RCPT 2POS VERT SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 (Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets and Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DEO2V2S300G30LF Models
Category
Flange Feature
Board Side (4-40)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
30A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
1
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) - 2V2, 2W2C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C