DBP25P565MTXLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 16
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 4
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
DBP25P565MTXLF
DigiKey Part Number
DBP25P565MTXLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBP25P565MTXLF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DBP25P565MTXLF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold, GXT™
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Number of Positions
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Rows
2
Voltage Rating
1000V
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C