DAM15S343 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 633
Datasheet
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Image for DAM15S343 is not available
DAM15S343
DigiKey Part Number
DAM15S343-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAM15S343
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DAM15S343 Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Cadmium Plated
Packaging
Tray
Active
Ingress Protection
Harsh Environment
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C