D37S33E6RV09LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 59
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 85
Datasheet
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D37S33E6RV09LF
DigiKey Part Number
D37S33E6RV09LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37S33E6RV09LF
Description
CONN DSUB RCPT 37P R/A SLD PASTE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D37S33E6RV09LF Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Guide, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C