D25S33E6RL09LF
DigiKey Part Number
D25S33E6RL09LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25S33E6RL09LF
Description
CONN DSUB RCPT 25P R/A SLD PASTE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
D25S33E6RL09LF Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Guide, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Operating Temperature
-55°C