D25S24A6RL22LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
EDAC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
ITT Cannon, LLC
In Stock: 0
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D25S24A6RL22LF
DigiKey Part Number
D25S24A6RL22LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25S24A6RL22LF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
D25S24A6RL22LF Models
Category
Termination
Solder Paste
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Guide, Pick and Place Cap
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C