90312-013LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
WEC
In Stock: 12,904
Datasheet
90312-013LF
DigiKey Part Number
90312-013LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
90312-013LF
Description
CONN RCPT HSG 13POS 2.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.079" (2.00mm)
Datasheet
EDA/CAD Models
90312-013LF Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Locking Ramp
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.079" (2.00mm)