89047-102LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-2504-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 89047-102LF |
Description | CONN RCPT 30POS EDGE MNT |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 89047-102LF Models |
Category | Termination Press-Fit |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Features Board Guide, Spacer |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tube | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Part Status Active | Color Natural |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Current Rating (Amps) 1A |
Number of Positions 30 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Pitch 0.079" (2.00mm) | Voltage Rating 1000V |