71600-026LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-1742-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 71600-026LF |
Description | CONN RCPT 26P IDC 28-30AWG GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 26 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 28-30 AWG |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 71600-026LF Models |
Category | Row Spacing 0.100" (2.54mm) |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Mounting Type Free Hanging (In-Line) |
Series | Cable Termination IDC |
Packaging Tube | Wire Type Ribbon Cable |
Part Status Active | Wire Gauge 28-30 AWG |
Connector Type Receptacle | Features Feed Through, Polarizing Key, Strain Relief |
Contact Type Female Socket | Contact Finish Gold |
Number of Positions 26 | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Pitch 0.100" (2.54mm) | Color Gray |