68740-110HLF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 79
Image for 68740-110HLF is not available
68740-110HLF
DigiKey Part Number
68740-110HLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
68740-110HLF
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)
Category
Mounting Type
Mfr
Termination
Solder
Series
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Bag
Contact Length - Mating
0.345" (8.76mm)
Part Status
Obsolete
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Connector Type
Insulation Height
0.190" (4.83mm)