Image for 50122-5232JLF is not available
50122-5232JLF
DigiKey Part Number
50122-5232JLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50122-5232JLF
Description
CONN HEADER HD 232POS EDGE MNT
Category
Number of Rows
4
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Number of Columns
58
Series
Mounting Type
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Packaging
Bulk
Termination
Solder
Part Status
Obsolete
Features
Mating Guide
Connector Type
Header, Male Pins
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Connector Style
High Density (HDC, HDI, HPC)
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
232
Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.100" (2.54mm)