10075664-007LF
10075664-007LF
10075664-007LF
DigiKey Part Number
10075664-007LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10075664-007LF
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 50POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10075664-007LF Models
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Features
Board Guide
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Termination
Press-Fit
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Type
Cantilever
Number of Positions/Bay/Row
25
Color
Black
Number of Positions
50
Operating Temperature
-5°C ~ 105°C
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Material - Insulation
Thermoplastic
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch
0.100" (2.54mm)