10054652-10120TLF
DigiKey Part Number
10054652-10120TLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10054652-10120TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 200POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.100" (2.54mm) Black
Category
Features
Board Guide, Locking Ramp
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Termination
Solder, Staggered
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Card Type
PCI Express™
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Number of Positions
200
Contact Type
Cantilever
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Color
Black
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Pitch
0.100" (2.54mm)