L17DPPK15JS
DigiKey Part Number
L17DPPK15JS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L17DPPK15JS
Description
D SUB BACKSHELL
Detailed Description
15 Position Hinged Backshell Connector Black 180° Unshielded
EDA/CAD Models
L17DPPK15JS Models
Category
Cable Type
Round
Manufacturer
Amphenol ICC (Commercial Products)
Cable Exit
180°
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bag
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Material
Thermoplastic
Accessory Type
Hinged Backshell
Hardware
Assembly Hardware, Cable Clamp
Number of Positions
15
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
A
Color
Black
Compatible D-Sub Size
(15pos and 26pos) and (15pos and 26Pos)