L177SDCH37SOL2RM5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
Similar
Assmann WSW Components
In Stock: 944
Datasheet
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 684
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
L177SDCH37SOL2RM5
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L177SDCH37SOL2RM5
DigiKey Part Number
L177SDCH37SOL2RM5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L177SDCH37SOL2RM5
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR
Detailed Description
EDA/CAD Models
L177SDCH37SOL2RM5 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Board Lock
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
250V
Number of Rows
2
Contact Form
Stamped
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C