YK4130733000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
On Shore Technology Inc.
Image for YK4130733000G is not available
YK4130733000G
DigiKey Part Number
YK4130733000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YK4130733000G
Description
CONN BARRIER STRIP 7CIRC 0.325"
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector Screws with Captive Plate
Category
Top Termination
Screws with Captive Plate
Manufacturer
Amphenol Anytek
Bottom Termination
Solder Eyelets
Series
Barrier Type
2 Wall (Dual)
Packaging
Bulk
Features
Flange
Part Status
Active
Color
Black
Terminal Block Type
Barrier Block
Terminal Screw Material
Steel
Number of Circuits
7
Terminal Screw Finish
Zinc
Number of Wire Entries
7
Mounting Type
Chassis, Panel
Pitch
0.325" (8.26mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Rows
1
Material - Insulation
Thermoplastic
Current Rating (Amps)
20A
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Voltage Rating
300V