VJ1561530000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Datasheet
On Shore Technology Inc.
On Shore Technology Inc.
Image for VJ1561530000G is not available
VJ1561530000G
DigiKey Part Number
VJ1561530000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ1561530000G
Description
TERM BLK 15P TOP ENT 7.62MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.300" (7.62mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
15
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Pitch
0.300" (7.62mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Vertical with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
20 A
Screw Thread
M3
Voltage
300 V