Image for VH0551520000G is not available
VH0551520000G
DigiKey Part Number
VH0551520000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VH0551520000G
Description
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 (Mate), 10 (Input) Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - AWG
12-24 AWG
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Plug, Female Sockets
Features
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Positions
5 (Mate), 10 (Input)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
5 (Mate), 10 (Input)
Screw Size
M3
Number of Levels
1 (Mate), 2 (Input)
Torque - Screw
0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Pitch
0.200" (5.08mm)
Wire Strip Length
7-8mm
Plug Wire Entry
180°
Contact Material
Copper
Termination Style
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Housing Material
Thermoplastic
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Insulation Height
1.142" (29.00mm)
Current - UL
20 A