Image for V81301500000G is not available
V81301500000G
DigiKey Part Number
V81301500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V81301500000G
Description
TERM BLOCK PLUG 13POS 7.62MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.300" (7.62mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - AWG
12-24 AWG
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Plug, Male Pins
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
13
Screw Size
M3
Positions Per Level
13
Torque - Screw
0.45 Nm (4.0 Lb-In)
Number of Levels
1
Wire Strip Length
7-8mm
Pitch
0.300" (7.62mm)
Contact Material
Copper
Plug Wire Entry
180°
Housing Material
Thermoplastic
Termination Style
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Insulation Height
0.591" (15.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number
Current - UL
20 A