Image for V80751500000G is not available
V80751500000G
DigiKey Part Number
V80751500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V80751500000G
Description
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - AWG
12-24 AWG
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Plug, Male Pins
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
7
Screw Size
M3
Positions Per Level
7
Torque - Screw
0.45 Nm (4.0 Lb-In)
Number of Levels
1
Wire Strip Length
7-8mm
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Material
Copper
Plug Wire Entry
180°
Housing Material
Thermoplastic
Termination Style
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Insulation Height
0.591" (15.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number
Current - UL
20 A