Image for V52331530000G is not available
V52331530000G
DigiKey Part Number
V52331530000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V52331530000G
Description
TERM BLOCK RCPT 23POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
23 Position Terminal Block Receptacle, Male Pins 0.150" (3.81mm) DIN Rail
Category
Wire Gauge or Range - AWG
14-28 AWG
Manufacturer
Amphenol Anytek
Color
Green
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Packaging
Bulk
Contact Mating Finish
Tin
Part Status
Active
Features
Mating Flange
Type
Receptacle, Male Pins
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
23
Screw Size
M2
Positions Per Level
23
Torque - Screw
0.245 Nm (2.17 Lb-In)
Number of Levels
1
Wire Strip Length
6mm
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Material
Brass
Termination Style
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Housing Material
Thermoplastic
Mounting Type
DIN Rail
Insulation Height
0.524" (13.30mm)
Current - UL
8 A
Base Product Number
Voltage - UL
300 V