Image for V51531500000G is not available
V51531500000G
DigiKey Part Number
V51531500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V51531500000G
Description
TERM BLOCK RCPT 15POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Terminal Block Receptacle, Male Pins 0.150" (3.81mm) Board Mount
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - AWG
14-28 AWG
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Receptacle, Male Pins
Features
Mounting Flange
Number of Positions
15
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
15
Screw Size
M2
Number of Levels
1
Torque - Screw
0.245 Nm (2.17 Lb-In)
Pitch
0.150" (3.81mm)
Wire Strip Length
6mm
Termination Style
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Contact Material
Brass
Mounting Type
Board Mount
Housing Material
Thermoplastic
Current - UL
8 A