Image for V50931530000G is not available
V50931530000G
DigiKey Part Number
V50931530000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V50931530000G
Description
TERM BLOCK RCPT 9POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 Position Terminal Block Receptacle, Male Pins 0.150" (3.81mm) DIN Rail
Category
Wire Gauge or Range - AWG
14-28 AWG
Manufacturer
Amphenol Anytek
Color
Green
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Packaging
Bulk
Contact Mating Finish
Tin
Part Status
Active
Features
Mating Flange
Type
Receptacle, Male Pins
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
9
Screw Size
M2
Positions Per Level
9
Torque - Screw
0.245 Nm (2.17 Lb-In)
Number of Levels
1
Wire Strip Length
6mm
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Material
Brass
Termination Style
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Housing Material
Thermoplastic
Mounting Type
DIN Rail
Insulation Height
0.524" (13.30mm)
Current - UL
8 A
Base Product Number
Voltage - UL
300 V