Image for V50751520000G is not available
V50751520000G
DigiKey Part Number
V50751520000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V50751520000G
Description
TERM BLOCK RCPT 7POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Terminal Block Receptacle, Male Pins 0.200" (5.08mm) DIN Rail
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - AWG
12-30 AWG
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Receptacle, Male Pins
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
7
Screw Size
M3
Positions Per Level
7
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Number of Levels
1
Wire Strip Length
6-7mm
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Material
Brass
Termination Style
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Housing Material
Thermoplastic
Mounting Type
DIN Rail
Insulation Height
0.709" (18.00mm)
Current - UL
12 A