Image for TJ1951530000G is not available
TJ1951530000G
DigiKey Part Number
TJ1951530000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TJ1951530000G
Description
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM
Detailed Description
19 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - mm²
0.34-2.5mm²
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
19
Positions Per Level
19
Pitch
0.200" (5.08mm)
Torque - Screw
0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Termination Style
Screw
Contact Material
Copper
Housing Material
Thermoplastic
Current - IEC
20A
Insulation Height
0.594" (15.09mm)
Voltage - IEC
300 V
Base Product Number
Current - UL
20 A