Image for TJ16A1500000G is not available
TJ16A1500000G
DigiKey Part Number
TJ16A1500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TJ16A1500000G
Description
TERM BLOCK PLUG 16POS 7.50MM
Detailed Description
16 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.295" (7.50mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
16
Positions Per Level
16
Torque - Screw
0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Pitch
0.295" (7.50mm)
Contact Material
Copper
Termination Style
Screw
Housing Material
Thermoplastic
Insulation Height
0.594" (15.09mm)
Current - UL
20 A