Image for TJ1611530000G is not available
TJ1611530000G
DigiKey Part Number
TJ1611530000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TJ1611530000G
Description
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - AWG
16-26 AWG
Series
Wire Gauge or Range - mm²
0.5-1.5mm²
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Plug, Female Sockets
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
16
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
16
Screw Size
M2
Number of Levels
1
Torque - Screw
0.23 Nm (2.0 Lb-In)
Pitch
0.138" (3.50mm)
Wire Strip Length
6-7mm
Plug Wire Entry
180°
Contact Material
Copper Alloy
Termination Style
Screw - Rising Cage Clamp
Housing Material
Thermoplastic Resin
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Insulation Height
0.437" (11.10mm)
Current - UL
10 A