Image for TJ0301520000G is not available
TJ0301520000G
DigiKey Part Number
TJ0301520000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TJ0301520000G
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM
Detailed Description
3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.300" (7.62mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - AWG
12-24 AWG
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Plug, Female Sockets
Features
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Positions
3
Positions Per Level
3
Screw Size
M3
Torque - Screw
0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Pitch
0.300" (7.62mm)
Wire Strip Length
7-8mm
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination Style
Screw
Housing Material
Thermoplastic
Insulation Height
0.594" (15.09mm)
Current - UL
20 A