Image for OQ1975500000G is not available
OQ1975500000G
DigiKey Part Number
OQ1975500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OQ1975500000G
Description
TERM BLOCK HDR 19POS 5MM
Detailed Description
19 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
Category
Current - UL
20 A
Voltage - UL
300 V
Series
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Features
Mating Flange
Number of Positions
19
Positions Per Level
19
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Insulation Height
0.472" (12.00mm)