Image for OQ1370500000G is not available
OQ1370500000G
DigiKey Part Number
OQ1370500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OQ1370500000G
Description
TERM BLOCK HDR 13POS 5MM
Detailed Description
13 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Current - UL
20 A
Series
Voltage - UL
300 V
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Number of Positions
13
Positions Per Level
13
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Insulation Height
0.472" (12.00mm)