Image for OQ1354800300G is not available
OQ1354800300G
DigiKey Part Number
OQ1354800300G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OQ1354800300G
Description
TERM BLOCK HDR 13POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
Category
Current - UL
20 A
Manufacturer
Amphenol Anytek
Voltage - UL
300 V
Series
Color
Gray
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Features
Locking Ramp
Number of Positions
13
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
13
Contact Material
Copper
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)