Image for OQ1175500000G is not available
OQ1175500000G
DigiKey Part Number
OQ1175500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OQ1175500000G
Description
TERM BLOCK HDR 11POS 5MM
Detailed Description
11 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
Category
Current - UL
20 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Features
Mating Flange
Number of Positions
11
Positions Per Level
11
Contact Material
Copper
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Insulation Height
0.472" (12.00mm)