OQ0971500000G | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-3859-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | OQ0971500000G |
Description | TERM BLOCK HDR 9POS 5MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 9 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
Category | Mounting Type Through Hole |
Manufacturer Amphenol Anytek | Current - UL 20 A |
Series | Voltage - UL 300 V |
Packaging Bulk | Color Green |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 115°C |
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) | Contact Mating Finish Tin |
Number of Positions 9 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Positions Per Level 9 | Contact Material Copper Alloy |
Number of Levels 1 | Housing Material Thermoplastic Resin |
Pitch 0.197" (5.00mm) | Contact Tail Length 0.157" (4.00mm) |
Header Orientation Vertical | Insulation Height 0.472" (12.00mm) |