OQ0870500000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 199
Datasheet
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 15
In Stock: 50
On Shore Technology Inc.
8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
OQ0870500000G
DigiKey Part Number
609-4255-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OQ0870500000G
Description
TERM BLOCK HDR 8POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol Anytek
Current - UL
12 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
8
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
8
Contact Material
Copper Alloy
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic Resin
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)