Image for OQ04B1500000G is not available
OQ04B1500000G
DigiKey Part Number
OQ04B1500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OQ04B1500000G
Description
TERM BLOCK HDR 4POS 2.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.098" (2.50mm) Vertical Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol Anytek
Current - UL
4 A
Series
Voltage - UL
150 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
4
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
4
Contact Material
Copper
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.098" (2.50mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.398" (10.11mm)