OQ0475500000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 0
Datasheet
4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
OQ0475500000G
DigiKey Part Number
609-4099-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OQ0475500000G
Description
TERM BLOCK HDR 4POS 5MM
Detailed Description
Category
Current - UL
12 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Features
Mating Flange
Contact Material
Copper Alloy
Housing Material
Thermoplastic Resin
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Insulation Height
0.472" (12.00mm)