NX0700300000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Image for NX0700300000G is not available
NX0700300000G
DigiKey Part Number
1818-NX0700300000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NX0700300000G
Description
NX- 5.0 -7P ORANGE ; TIN-PLATED
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Category
Voltage
300 V
Manufacturer
Wire Gauge
16-24 AWG
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Wire Termination
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Part Status
Active
Features
Push Button Actuated
Number of Levels
1
Color
Orange
Positions Per Level
7
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Pitch
0.197" (5.00mm)
Housing Material
Thermoplastic
Mating Orientation
45° (135°) Angle with Board
Contact Material - Plating
Brass - Tin Plated
Current
7 A