Image for HW1930020000G is not available
HW1930020000G
DigiKey Part Number
HW1930020000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW1930020000G
Description
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.81MM
Detailed Description
19 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
8 A
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Color
Black
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
19
Features
Mating Flange
Positions Per Level
19
Wire Strip Length
8-9mm
Pitch
0.150" (3.81mm)
Thermoplastic
Termination Style
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Insulation Height
0.488" (12.40mm)