Image for HW15A0500000G is not available
HW15A0500000G
DigiKey Part Number
HW15A0500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW15A0500000G
Description
TERM BLOCK PLUG 15POS 7.50MM
Detailed Description
15 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.295" (7.50mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
10 A
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
12-26 AWG
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
15
Positions Per Level
15
Wire Strip Length
8-9mm
Pitch
0.295" (7.50mm)
Insulation Height
0.591" (15.00mm)