Image for HW1300000000G is not available
HW1300000000G
DigiKey Part Number
HW1300000000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW1300000000G
Description
TERM BLOCK PLUG 13POS 7.62MM
Detailed Description
13 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.300" (7.62mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
10 A
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
12-26 AWG
Color
Black
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
13
Features
Retention Latches (Non-Wire Side)
Positions Per Level
13
Wire Strip Length
9mm
Pitch
0.300" (7.62mm)
Thermoplastic
Termination Style
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Insulation Height
0.591" (15.00mm)