ER0301510000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for ER0301510000G is not available
ER0301510000G
DigiKey Part Number
ER0301510000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER0301510000G
Description
TERM BLK 3P TOP ENTRY 3.5MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
3
Contact Material - Plating
Brass - Tin Plated
Pitch
0.138" (3.50mm)
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Mating Orientation
Vertical with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
10 A
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Voltage
300 V