E20311300000G
E20311300000G
E20311300000G
DigiKey Part Number
E20311300000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E20311300000G
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - AWG
14-28 AWG
Series
Color
Orange
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Plug, Female Sockets
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
3
Screw Size
M2
Positions Per Level
3
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Number of Levels
1
Wire Strip Length
6-7mm
Pitch
0.138" (3.50mm)
Contact Material
Phosphor Bronze
Plug Wire Entry
180°
Housing Material
Thermoplastic
Termination Style
Screw - Rising Cage Clamp
Insulation Height
0.512" (13.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number
Current - UL
10 A