MHDAS2M016BE01
DigiKey Part Number
1178-MHDAS2M016BE01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHDAS2M016BE01
Description
MICRO HDAS 16 MALE CRIMP CONTACT
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Rectangular Header Connector Crimp Gold 26 AWG
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MHDAS2M016BE01 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Amphenol Socapex
Fastening Type
Threaded
Series
Cable Termination
Crimp
Packaging
Tray
Wire Type
Discrete
Part Status
Active
Wire Gauge
26 AWG
Connector Type
Header
Features
Guide Pin, Polarizing Key
Contact Type
Male Pin
Contact Finish
Gold
Number of Positions
16
Contact Finish Thickness
29.5µin (0.75µm)
Pitch
0.050" (1.27mm)
Color
Black
Number of Rows
2
Base Product Number
Row Spacing
0.050" (1.27mm)