A1100.06.025 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 288-A1100.06.025-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | A1100.06.025 |
Description | CABLE GLAND 2-2.5MM M6 BRASS |
Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Cable Gland Brass, Nickel Plated M06x1 Silver |
Datasheet | Datasheet |
Category | Thread Size M06x1 |
Manufacturer American Electrical Inc. | Thread Length 0.315" (8.00mm) |
Series | Material Brass, Nickel Plated |
Packaging Box | Includes O-Ring, Seal, Strain Relief |
Part Status Active | Color Silver |
Type Cable Gland | Ingress Protection IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
Outside Cable Diameter (Min) 0.079" (2.00mm) | Operating Temperature -40°C ~ 100°C |
Outside Cable Diameter (Max) 0.098" (2.50mm) | Base Product Number |