Image for AMI-23A-10-1 is not available
AMI-23A-10-1
DigiKey Part Number
AMI-23A-10-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMI-23A-10-1
Description
LINE FILTER 250VAC 10A CHASS MNT
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 10 A 250V DC ~ 400Hz Single Stage Quick Connect
Category
Frequency - Operating
DC ~ 400Hz
Manufacturer
Altran Magnetics, LLC
Applications
Safety
Series
Approval Agency
CE, cURus
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Chassis Mount
Filter Type
Single Phase
Termination Style
Quick Connect
Configuration
Single Stage
Inductance
8mH
Voltage - Rated AC
250V
Base Product Number
Current
10 A