MC-65A-DC24V
DigiKey Part Number
MC-65A-DC24V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC-65A-DC24V
Description
CONTACTOR 3P 65A 2 NO/2 NC 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 65 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Manufacturer
Altech Corporation
Contact Rating (Current)
65 A
Series
Switching Voltage
600VAC - Max
Packaging
Bulk
Features
Auxiliary Contacts
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Base Product Number
Coil Voltage
24VDC